Hozzászólás#66 » 2021.05.12. 23:43
Induláskor kedve a néma háborgás és a távolba tekintő töprengés között ingadozik. Arckifejezése és sértett testtartása hangosan üzeni bárkinek, hogy nem igazán kiváló társaság most.
Miért is volna jó kedve? Ő, Dolina Verde excellenciás márkinéja, Allenwell kiváló polgára, a Keleti Szél megbecsült részvényese; kénytelen egy szál lovon, pár alacsonyabb rendű társaságában elindulni a dermesztő hidegbe, ki tudja meddig!? Oldalnyeregre ítélve, akár hetekig. Szörnyűséges. A puritán ruhára, ami rajta van, nem is mer gondolni! Ha odaát felismernék ebben az egronszabású prémes kabátban, ami még kicsit sem követi a nagyvilági divatot, biztosan szörnyethalna szégyenében. Ó, mit magára nem vesz a diszkréció megőrzése érdekében? Miért mindig a jó emberek próbáltatnak meg?
A bíborost legalább lefoglalta, és ha tervei valóra válnak, akkor az Egyház végül rossz lóra tesz. Persze a diplomatikus látszat fenntartásához - Caderosso és Angyaltrón későbbi sikeres barátsága érdekében - valóban el kell mennie zarowari herceghez; persze csak a Hegyi Király és a bujdokló feltalálása után. Míg Belacqua fölött a képlet egyszerű: nyíltan a házasságot vetíti neki elő, titkon az ellene szőtt merénylet ideáját ülteti el elméjében (legyen az akár koponyájában, akár trónja mellett állandón sugdolózva), addig a haramia és a szökevény korántsem ilyen egyszerű.
A javaslatokra és festett képekre csak forgatta a szemét. A Hegyi Király személye, motivációi eddiglen ködösek és át nem láthatók, ám annyi bizonyos, hogy mutatott tendeciái eleve elvetik a dicsérnök mézes ábrándjait. A pap felvetését pedig lesújtó pillantásokkal jutalmazta. Őt nem lehet csak úgy eljátszani, ő nem egy szerep! Nem mellesleg a Hegyi Király csapdája holtan született ötlet volna: személye egy biztosíték; nem véletlen küldte a Császár saját rokonát, halála kiváló casus belli lenne. A Hegyi Király pedig eddigi lépéseiből ítélve nem szeretné a Birodalmat maga ellen fordítani --- bár meglehet tudatát már elnyűtte a Homály...
S a haláltól való félelem a pórnép sajátja, igazi nemesek körében az életnek oly' mérhetetlen súlya nincs. Szegény ember tartozik csak életével családjának, hazájának: nagyurak között az élet áldozat a becsület, a büszkeség vagy nagyobb ideák oltárán. Neki pedig nem jut a boldog vénség osztályrészéül, ezt belátja. Nem mintha vágyna rá. Undorodik az öregedés gondolatának felidézésekor is. Ha akadna rá megoldás...
A herceg körül forgó gondolatait szakítja félbe a titoknok. Embernek állt volna az, ki eddig halk árnyként ügyeinek intézője volt? Legalábbis meg sem fordult igazán a fejében, hogy Artamendinek lenne családja, nemhogy atyja. Nem titkolt fitymálással veszi át, méri fel a csúf kis ereklyét. Ismeri már őt eléggé. Sohasem hitt vagy értette ezt a fétist, mi különlegesnek mondott halottakat csonkít meg és osztja el a húst a plebejusnak; attól várva sikert vagy oltalmat. Bár, ahogy mondják a vér élet, a test kenyér. De akaratlan eszébe jut a kérdés: vajon mit szólna az Egy ehhez a practicumhoz - hogy kiválasztott övéit mészárosként mérik a hívők egymás közt...
S ki lenne az a Petrourgosi Szent Fausta? Több halott szentje van ennek a képmutató vallásnak, mint ahány fattyat nemz egy papja. Talán lehet valami mágikus gyökere? Sok csodatevőjük egyszerű varázsló, aki elég időt koplalt aszkétaságában, hogy azt képzelje az Egy áldotta meg...
Ez az egyetlen ok, amiért undorát letűrve nyeregtáskájába teszi a gusztustalan, aszott vackot. Muszáj lesz később megvizsgálnia. Ha értékes erőforrás lakozik benne, akkor ki kell nyernie - nem maradhat egy ilyen visszataszító dologban elzárva... De, ha csak egy egyszerű hulla keze...!
- Figyelmeztetlek, hisz régóta szolgálsz, de legyen ez első és utolsó. Nincs szükségem olyanokra, kik semmibe veszik parancsimat.
Hangja közlő és nem vérmes - legyen bármilyen rossz kedve, nem kívánja rajta kitölteni. Kegyes most felé a donna, hiszen allen szolgáival nem bánik másik házában sem jobban, mint otthon; s minden parancsa ellenében kísérte ki a férfi. Allenwellben egy ilyen jelenet szigorú büntetést vonna maga után. Mégis mi járhatott a titoknok fejében, hogy ily ostobasággal álljék elő?
Mindegy.
Nem érdekli.
Bár sajnálná kicsit, ha Artamendi agya megzápult volna, szorgalmát nehéz lenne pótolni... azonban ezzel nem ér rá foglalkozni. Egy hosszú és gyötrelmes utazás vár rá.
„Ha az a közösség, amelyikre szükséged van hatalmad fenntartásához, romlott, annak a jellemét kell követned, hogy eleget tehess neki. Ím eképpen cselekszik a donna marquesa is, kiről az iménti fejezetben már több szó esett.”
- Mauroceno: Az Uralkodó